Kompresní podkolenky - trend nebo nutnost?

v: Novinky Komentář: 0

Hlavním důvodem nošení kompresních podkolenek při sportu je to, že efektivně napomáhají cirkulaci krve směrem vzhůru k srdci. Tím podporují průtok krve a zvyšují okysličení tkání, což vede ke zvýšení podpory fyzického výkonu.

Kompresní podkolenky…
… trend nebo nutnost? Posuďte sami.
Kompresní podkolenky

Doby, kdy se kompresní podkolenky používaly pouze v oblasti zdravotnictví a dostali jste je pouze na lékařský předpis jsou dávno pryč. Dnes se používají téměř v každé, převážně také sportovní, oblasti. Běžci a cyklisté je asi používají za všeho nejvíce. Jejich využití je ovšem hodně široké.

 

 

 

 

Jaké je tedy jejich využití v praxi a vyplatí se do nich vůbec investovat?

Hlavním důvodem nošení kompresních podkolenek při sportu je to, že efektivně

napomáhají cirkulaci krve směrem vzhůru k srdci. Tím podporují průtok krve a zvyšují okysličení tkání, což vede ke zvýšení podpory fyzického výkonu.

Kompresivní podkolenky se používají na evropských či světových atletických šampionátech, jsou k vidění i při basketbalu, volejbalu nebo floorballu. Ideální jsou na squash, ale také na in-line bruslení nebo Nordic Walking (doslovně přeloženo „severská chůze“ - je běžná chůze se speciálními hůlkami.) V zimě najdou své využití při „běžkování“. Používají se nejen při sportovním výkonu, ale také při následné regeneraci.

 

A jak vlastně fungují?

Podkolenky rovnoměrně stlačí měkké tkáně od špiček prstů po podkolenní jamku tlakem 20 - 30 mm/Hg. Tento tlak působí na všechny tkáně v dané oblasti, tedy i na cévy (tepny), kapilární síť a žíly povrchového systému. Jejich speciální trychtýřovitá konstrukce rozděluje sílu komprese v různých částech podkolenky. V oblasti kotníku je komprese nejvyšší a směrem vzhůru postupně klesá, díky tomu podkolenky efektivně napomáhají cirkulaci krve směrem vzhůru.

Další výhodou podkolenek je fakt, že drží lýtko v pevné fixaci a zabraňují jeho otřesům (vibracím svalstva), stejně tak jsou oporou Achillovy paty. To ocení především cyklisti, běžci, či turisti při stále oblíbenějším Nordic Walkingu. Právě na ně čekají nástrahy na trati v podobě kamenů, kořenů a jinak nerovného terénu.

 

Cestujete letadlem, či autobusem? Tak čtěte dále…

Svou výhodu mají ale i ve formě pasivní. Např.: pokud plánujete někam cestovat nebo Vás čekají dlouhé přesuny (v letadle či autobuse), určitě neváhejte a použijte je. Při cestování jsou totiž cestující nuceni sedět dlouhou dobu s pokrčenými dolními končetinami a právě tato poloha vede ke stlačení podkolenní žíly a tím k omezení žilního toku v končetinách. V letecké dopravě je již tento problém popsán jako „Ekonomy-class-syndrome". Nebezpečné jsou podle dostupných zdrojů především lety trvající déle než 8 hodin, ale tato hranice se snižuje již ke 4 hodinám. Kompresní podkolenky jsou v letadle téměř nutností. Zabráníte také nepříjemnému otoku chodidel. Toto je vidět hlavně u cyklistů, kteří je navlékají už před závodem, ale používají je i při následné regeneraci a přesunu domů. Otékání nohou je úhlavním nepřítelem každého, nejen, sportovce.

Myslíte tedy, že má smysl je používat? Já osobně věřím, že ano.

Krásné podzimní dny přeje

Hana Švrčková

Comments

Leave your comment