Oteklé nohy během letního období


22.6.2014

Spolu s horkými letními dny začne tělo reagovat jinak, než obvykle. Za horkého počasí, mnoho lidí trápí nateklé nohy. Dochází k nadměrnému zadržování vody v těle. Vzhledem k účinku gravitace se otok vyskytuje především v oblasti nohou a kotníků. I když je tento stav obvykle dočasný, jsou otoky velmi nepříjemné.

Oteklé nohy a chodidla

 

 

 

 

 

Anatomie oteklé nohy

Otoky nohou a chodidel, se nazývají periferní edém. Tento typ mírného, nebolestivého otoku je běžný. Pokud se otok vytvoří z horka, je označován jako tepelný edém. Teplo způsobuje, že se nám snižuje průtok krve v žilách.
Běžné otoky nejsou nebezpečné. Někteří jednotlivci, jako jsou starší osoby, těhotné ženy a ti, kteří mají nadváhu, jsou náchylnější k zadržování vody a častějšímu vzniku otoků.

 

Prevence

Aby se zabránilo otokům, které se tvoří z horka, je zapotřebí se vyhnout v maximální možné míře pobytu v horku. Udržování těla v chladnějším prostředí sníží rozšíření cév v nohách. Neméně důležité je, vyhnout se dlouhému sezení, stání, těsnému oblečení a obuvi. Nehybnost způsobuje zadržování vody v těle. Poté dochází k otokům nohu a kotníků.

Je doba cestování, a pokud nastane situace, že potřebujete cestovat delší dobu autem, vlakem nebo letadlem, je důležité dělat krátké přestávky, chvíli se protáhnout a nejlépe se kousek projít. Doporučuje se také méně solit, protože sůl podporuje zadržování vody v těle. Omezení příjmu soli v horkém počasí může pomoci tělu udržet zdravou rovnováhu.

 

Úleva

Otoky nohou lze obvykle zvládnout domácí péčí. Krátké procházky a jednoduché protahovací pohyby nohou mohou otok zmírnit. Také střídání teplé a studené vody ve sprše, pár minut denně být se zvednutými končetinami, snížení nadváhy a sport – to vše může otokům zabránit.

Snížení otoku nohou

 

 

 

 I když jsou oteklé nohy časté, může být otok příznakem vážnějšího stavu. Osoba musí vyhledat lékařskou pomoc v případě, že společně s otoky nohou přijdou horečky a sníží se močení. Pokud dojde k otokům nohou v těhotenství, měla by žena informovat svého lékaře. Pokud dojde k dušnosti nebo bolesti na hrudi spolu s otoky nohou, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.